„Kampania Bohater” – czas start!

2023-03-14

Naszą sobotnią zbiórką rozpoczęliśmy nową przygodę. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że już najwyższa pora, aby nasza drużyna miała swojego bohatera. Pełni zapału, ciekawych pomysłów i gotowi do działania rozpoczynamy „Kampanię Bohater”. A na bohatera, a właściwie bohaterkę 10 DDH „Zwiad”, wybraliśmy generał Elżbietę Zawacką, pseudonim „Zo”. Jedyną kobietę w gronie 316 Cichociemnych, drugą w historii Polski kobietę w stopniu generała, instruktorkę Przysposobienia Wojskowego Kobiet, nauczycielkę matematyki, profesora nauk humanistycznych, dwukrotnie odznaczoną Krzyżem Virtuti Militari, Damę Orderu Orła Białego.

Na zbiórce gościliśmy Komendanta Związku Drużyn Złota Ósemka, druha hm. Wojciecha Godeckiego, który ze swoją drużyną właśnie kończy Kampanię Bohater. Opowiedział nam o doświadczeniach Złotych Sokołów, jak u nich wyglądało to przedsięwzięcie, skąd czerpali pomysły, jakie zadania wykonali.

Teraz kolej na nas. Poznawanie naszego bohatera zaczęliśmy od gry terenowej. Aby odnaleźć bardzo dobrze ukryte listy, zastępy musiały rozwiązać rebus, wykazać się znajomością szyfrów oraz znaków topograficznych. Listy zawierały bardzo ciekawe historie, które przybliżyły nam postać Generał Zawackiej. Jesteśmy pewni, ze poznawanie jej niemal stuletniego życiorysu będzie wspaniałą przygodą.