Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać

2023-03-18

Na dzisiejszej zbiórce, po apelu i obowiązkowej musztrze, która przy tak pięknej pogodzie była prawdziwą przyjemnością 🙂 rozmawialiśmy o przyrodzie, ekologii i zwierzętach. Wiemy jak dbać o nasze domowe zwierzaki, karmimy je, bawimy się z nimi, otaczamy opieką. Ale czy wiemy jak pomagać tym dzikim, żyjącym na wolności? Druhna Michalina przygotowała dla nas bardzo ciekawe i ważne informacje o tym jak dbając o środowisko, czasem w najprostszy sposób np. nie śmiecąc, pomagamy dzikim zwierzętom. Dowiedzieliśmy się jak zachować się podczas spotkania z dzikim zwierzęciem, ale również z psem prowadzonym na smyczy. Głaskać czy nie? Czym i czy w ogóle dokarmiać zwierzęta, aby im nie zaszkodzić.

Po ciekawej dyskusji okazało się, że również dzisiaj na naszej zbiórce mamy gości. I to jakich 🙂 Po wyjściu z harcówki czekał na nas niezwykły duet: Bruno ze swoją Panią przewodnik.

Bruno to owczarek niemiecki użytkowy, pies o wspaniałym, łagodnym charakterze. Dowiedzieliśmy się czym charakteryzuje się ta rasa, jak ją odróżnić od owczarka wystawowego. Mogliśmy sami wydawać komendy, które Bruno posłusznie wykonywał. Ale żeby było to możliwe potrzebna jest praca, cierpliwość i przede wszystkim konsekwencja. Obcowanie z tak dużym psem pozwoliło również niektórym z nas przezwyciężyć strach.

Może Bruno jeszcze kiedyś nas odwiedzi 🙂